ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zezwolenie na przetwarzanie odpadówDrukuj informacjęSprawa: Zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Szczegóły informacji

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa

Ogłoszono dnia: 2013-04-09 08:58:42

Termin załatwienia

1. Nie później niż w ciągu 1 - miesiąca w przypadku sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego. 2. Nie później niż w ciągu 2- miesięcy w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej. Art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.- Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 ze zm).

Miejsce załatwienia

Wydział Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej i Rolnictwa (pokój 221) w Starostwie Powiatowym w Giżycku, Al. 1 Maja 14

Telefon kontaktowy

087 428 59 58 w. 54

Adres e-mail

srodowisko3@gizycko.starostwo.gov.pl

Miejsce odbioru

Starostwo Powiatowe
Al. 1 Maja 14
11-500 Giżycko

Wymagane Dokumenty

Wymagane Dokumenty

Wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów powinien zawierać:
•    Numer identyfikacji podatkowej (NIP) i numer REGON posiadacza odpadów, o ile został nadany.
•    Wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do przetwarzania z podaniem ich kodów, w przypadku gdy określenie rodzaju jest niewystarczające do ustalenia zagrożeń, jakie te odpady mogą powodować dla środowiska, właściwy organ może wezwać wnioskodawcę do podania podstawowego składu chemicznego i właściwości odpadów (odpady należy sklasyfikować zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001r. Nr 112, poz. 1206),
•    Określenie masy odpadów poszczególnych rodzajów poddawanych przetwarzaniu i powstających w wyniku przetwarzania, w okresie roku (ilość podać w tonach; oddzielnie dla każdego rodzaju odpadu),
•    Oznaczenie miejsca przetwarzania odpadów (należy wskazać adres zakładu - obiektu, instalacji, urządzenia - nr ewidencyjny działki),
•    Wskazanie miejsca i sposobu magazynowania oraz rodzaju magazynowanych odpadów:
o    Miejsce magazynowania odpadów (należy wskazać adres zakładu oraz nr ewidencyjny działki),
o    Tytuł prawny do nieruchomości/lokalu, gdzie odpady będą magazynowane (w przypadku najmu, dzierżawy bądź użyczenia itp. należy podać typ umowy i wskazać właściciela uprawnionego do dysponowania nieruchomością, z którym zawarto umowę oraz czas jej obowiązywania)
o    Sposób magazynowania odpadów:
?    jeżeli odpady będą magazynowane w obiekcie należy wskazać pomieszczenie, typ pojemników i ich wielkość, jeżeli luzem wówczas należy określić maksymalną ilość magazynowanych odpadów i rodzaj podłoża, na którym odpady są magazynowane,
?    jeżeli odpady magazynowane będą na placu należy podać informację czy są w opakowaniach, czy luzem, w przypadku stosowania opakowań określić ich ilość, typ i wielkość, w przypadku magazynowania luzem podać maksymalną ilość magazynowanych odpadów, należy również określić, czy i jak teren jest utwardzony.
•    Szczegółowy opis stosowanej metody lub metod przetwarzania odpadów, w tym wskazanie procesu przetwarzania, zgodnie z załącznikami nr 1 i 2(*) do ustawy oraz opis procesu technologicznego z podaniem rocznej mocy przerobowej instalacji lub urządzenia, a w uzasadnionych przypadkach – także godzinowej mocy przerobowej.
•    Przedstawienie możliwości technicznych i organizacyjnych pozwalających należycie wykonywać działalność w zakresie przetwarzania odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych lub przeszkolenia pracowników oraz liczby i jakości posiadanych instalacji i urządzeń odpowiadających wymaganiom ochrony środowiska (m.in.: informację o tytule prawnym wnioskodawcy do terenu, na którym magazynuje, przetwarza odpady; informację o dokumentach potwierdzających, że  przetwarzanie odpadów zlokalizowano zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (informacja o zgodności z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu miejscowego – informacja o decyzji o warunkach zabudowy; informację o dokumentach określających funkcję obiektu budowlanego, potwierdzających możliwość prowadzenia w tym obiekcie przetwarzania odpadów tj. informacja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu lub informacja o przyjętym zgłoszeniu zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego).
•    Oznaczenie przewidywanego okresu wykonywania działalności w zakresie przetwarzania odpadów (nie dłuższy niż 10 lat).
•    Opis czynności podejmowanych w ramach monitorowania i kontroli działalności objętej zezwoleniem.
•    Opis czynności, które zostaną podjęte w przypadku zakończenia działalności objętej zezwoleniem i związanej z tym ochrony terenu, na którym działalność ta była prowadzona.
•    Informacje wymagane na podstawie przepisów odrębnych, w tym m.in.:
o    Informacja – czy wniosek dotyczy przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Załączniki:
•    Numer KRS z Rejestru Przedsiębiorców (dotyczy podmiotów zarejestrowanych w sądzie).
•    Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko, o ile jest wymagana.
•    Dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do terenu, na którym odbywać się będzie magazynowanie odpadów tj. prawo własności, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd, ograniczone prawo rzeczowe (użytkowanie, służebność, własnościowe prawo do lokalu w spółdzielniach mieszkaniowych), stosunek zobowiązaniowy (dzierżawa, najem, użyczenie) - art. 25 ust. 2 ustawy o odpadach.
•    Upoważnienie udzielone osobie działającej w moim imieniu.
•    Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
Wszelkie dokumenty przedłożone w formie kserokopii winny być potwierdzone „za zgodność z oryginałem”

(*) Załącznik Nr 1 do ustawy o odpadach

NIEWYCZERPUJĄCY WYKAZ PROCESÓW ODZYSKU
R1  Wykorzystanie głównie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii (*)
R2  Odzysk/regeneracja rozpuszczalników
R3  Recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym: kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania) (**)
R4  Recykling lub odzysk metali i związków metali
R5  Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych (***)
R6  Regeneracja kwasów lub zasad
R7  Odzysk składników stosowanych do redukcji zanieczyszczeń
R 8 Odzysk składników z katalizatorów
R9  Powtórna rafinacja lub inne sposoby ponownego użycia olejów
R10 Obróbka na powierzchni ziemi przynosząca korzyści dla rolnictwa lub poprawę stanu środowiska
R11 Wykorzystywanie odpadów uzyskanych w wyniku któregokolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1-R10
R12 Wymiana odpadów w celu poddania któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 – R11 (****)
R13 Magazynowanie odpadów poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 – R12 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów)
____________________
(*)    Pozycja obejmuje również obiekty przekształcania termicznego przeznaczone wyłącznie do przetwarzania komunalnych odpadów stałych, pod warunkiem że ich efektywność energetyczna jest równa lub większa niż:
    -    0,60 dla działających instalacji, które otrzymały zezwolenie zgodnie ze stosownymi przepisami wspólnotowymi obowiązującymi przed dniem 1 stycznia 2009 r.,
    -    0,65 dla instalacji, które otrzymały zezwolenie po dniu 31 grudnia 2008 r.,
przy zastosowaniu następującego wzoru:
        Efektywność energetyczna = (Ep - (Ef + Ei))/(0,97 × (Ew + Ef)),
gdzie:
        Ep     -    oznacza ilość energii produkowanej rocznie jako energia cieplna lub elektryczna. Oblicza się ją przez pomnożenie ilości energii elektrycznej przez 2,6, a energii cieplnej wyprodukowanej w celach komercyjnych przez 1,1 (GJ/rok),
        Ef    -    oznacza ilość energii wprowadzanej rocznie do systemu, pochodzącej ze spalania paliw biorących udział w wytwarzaniu pary (GJ/rok),
        Ew    -    oznacza roczną ilość energii zawartej w przetwarzanych odpadach, obliczanej przy zastosowaniu dolnej wartości opałowej odpadów (GJ/rok),
        Ei     -    oznacza roczną ilość energii wprowadzanej z zewnątrz z wyłączeniem Ew i Ef (GJ/rok),
        0,97    -    jest współczynnikiem uwzględniającym straty energii przez popiół denny i promieniowanie.
        Wzór ten stosowany jest zgodnie z dokumentem referencyjnym dotyczącym najlepszych dostępnych technik dla termicznego przekształcania odpadów.
(**)    Pozycja obejmuje również zgazowanie i pirolizę z wykorzystaniem tych składników jako odczynników chemicznych.
(***)    Pozycja obejmuje oczyszczanie gruntu prowadzące do odzysku gruntu i recykling nieorganicznych materiałów budowlanych.
(****)    Jeżeli nie istnieje inny właściwy kod R, może to obejmować procesy wstępne poprzedzające przetwarzanie wstępne odpadów, jak np. demontaż, sortowanie, kruszenie, zagęszczanie, granulację, suszenie, rozdrabnianie, kondycjonowanie, przepakowywanie, separację, tworzenie mieszanek lub mieszanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w poz. R1-R11


Załącznik Nr 2 do ustawy o odpadach

D1  Składowanie w gruncie lub na powierzchni ziemi (np. składowiska itp.)
D2  Przetwarzanie w glebie i ziemi (np. biodegradacja odpadów płynnych lub szlamów w glebie i ziemi itd.)
D3  Głębokie zatłaczanie (np. zatłaczanie odpadów w postaci umożliwiającej pompowanie do odwiertów, wysadów solnych lub naturalnie powstających komór itd.)
D4  Retencja powierzchnia (np. umieszczanie odpadów ciekłych i szlamów w dołach, na poletkach osadowych lub lagunach itd.)
D5  Składowanie na składowiskach w sposób celowo zaprojektowany (np. umieszczanie w uszczelnionych oddzielnych komorach, przykrytych i izolowanych od siebie wzajemnie i od środowiska itd.)
D6  Odprowadzanie do wód z wyjątkiem mórz i oceanów
D7  Odprowadzanie do mórz i oceanów, w tym lokowanie na dnie mórz
D8  Obróbka biologiczna, niewymieniona w innej pozycji niniejszego załącznika, w wyniku której powstają ostateczne związki lub mieszaniny, które są unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek spośród procesów wymienionych w pozycjach D1 – D12
D9  Obróbka fizyczno-chemiczna niewymieniona w innej pozycji niniejszego załącznika, w wyniku której powstają ostateczne związki lub mieszaniny unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek spośród procesów wymienionych w pozycjach D1 – D12 (np. odparowanie, suszenie, kalcynacja itp.)
D10  Przekształcanie termiczne na lądzie
D11  Przekształcanie termiczne na morzu (*)
D12  Trwałe składowanie (np. umieszczanie pojemników w kopalniach itd.)
D13  Sporządzania mieszanki lub mieszanie przed poddaniem odpadów któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1 – D12 (**)
D14  Przepakowywanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1 – D13
D15  Magazynowanie poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w pozycjach D1 – D14 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów)
___________________
(*) Ten proces jest zabroniony na mocy przepisów UE i konwencji międzynarodowych.
(**) Jeżeli nie istnieje inny właściwy kod D, mogą tu być uwzględnione procesy wstępne poprzedzające unieszkodliwienie, w tym wstępna obróbka, jak np. sortowanie, kruszenie, zagęszczanie, granulacja, suszenie, rozdrabnianie, kondycjonowanie lub separacja przed poddaniem któremukolwiek spośród procesów wymienionych w pozycjach D1-D12.

Opłaty

Opłaty
•    Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przetwarzanie – 616 zł (słownie: sześćset szesnaście złotych) - część III ust. 43c załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2012r., poz. 1282,  z późn. zm.)
•    Opłata skarbowa od złożonego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii dla osoby załatwiającej sprawę (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej) - 17 zł (słownie: siedemnaście złotych) - część IV załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2012r., poz. 1282,  z późn. zm.)

Przedłużenie terminu ważności lub zmiany warunków wydanego zezwolenia na przetwarzanie odpadów:
•    50 % stawki określonej od zezwolenia, jeżeli dotyczy przedłużenia terminu ważności lub rozszerzenia zakresu działalności,100% jeżeli treścią zmiany jest kolejny rodzaj działalności - część III ust. 46  załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2012r., poz. 1282, z późn. zm.)

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia - art. 6 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o opłacie skarbowej

UWAGA!!!
Przelew opłaty skarbowej drogą elektroniczną powinien zawierać w tytule: przedmiot i tytuł opłaty tj.: opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów; w przypadku udzielonego pełnomocnictwa: opłata skarbowa od pełnomocnictwa załączonego do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Uwagi

Wymogu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie stosuje się w przypadku, gdy zezwolenie dotyczy odzysku polegającego na przygotowaniu do ponownego użycia. W pozostałych przypadkach decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach należy załączyć obligatoryjnie do wniosku. W przypadku jej braku, wniosek będzie niekompletny i po bezskutecznym wezwaniu do uzupełnienia, pozostanie bez rozpoznania na podstawie art. 64 kpa.

Podstawa prawna

•    Art. 41 ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 2 oraz art. 42 ust. 2, ust. 3, ust. 4  ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21).
•    Rozporządzenie Ministra środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001r. Nr 112, poz. 1206).
•    Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071,  ze zm.).
•    Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (tekst jedn. Dz. U. z 2012r., poz. 1282,  z późn. zm.)
•    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 187, poz. 1330).

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony