Olsztyn, dnia 12 maja 2006 r.

 

Pan
Wacław Strażewicz
Starosta Giżycki

 

Wystąpienie pokontrolne

 

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli, zwanej dalej "ustawą o NIK" (Dz. U. z 2001 r., Nr 85, poz. 937 ze zm.), Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Olsztynie skontrolowała Starostwo Powiatowe w Giżycku (Starostwo) w zakresie ochrony zasobów śródlądowych wód powierzchniowych oraz nadzoru nad prowadzoną w nich gospodarką rybacką w latach 2002-2005.

W związku z kontrolą, której wyniki przedstawione zostały w protokole kontroli podpisanym 28 kwietnia 2006 r., Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Olsztynie, stosownie do art. 60 ustawy o NIK, przekazuje Panu Staroście niniejsze wystąpienie pokontrolne.

Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie działania Starostwa w badanym zakresie, pomimo stwierdzonych uchybień w sprawowanym nadzorze nad przestrzeganiem warunków określonych w pozwoleniach wodnoprawnych wydanych na pobór wody lub wprowadzenie ścieków do wód i ziemi.

Przedstawiona ocena ogólna uzasadniona jest następującymi ustaleniami kontroli:

  1. W obowiązującym (w badanym okresie) Regulaminie Organizacyjnym Starostwa, określone zostały zagadnienia związane z gospodarowaniem i ochroną śródlądowych wód powierzchniowych, w tym również z prowadzoną na tych wodach gospodarką rybacką. Realizacja zadań wynikających z przepisów prawa wodnego, rybactwa śródlądowego oraz prawa ochrony środowiska należała do Wydziału Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Starostwa, który odnośnie:
  2. W latach 2002-2005, Pan Starosta wydał ogółem 107 pozwoleń wodnoprawnych na szczególne korzystanie z wód śródlądowych powierzchniowych płynących, z czego 54 na wykonanie urządzeń wodnych, 48 - pobór wody oraz odprowadzanie wód powierzchniowych i wprowadzenie ścieków do wód lub ziemi, a 5 - pozysk trzciny z jezior. Dokonana w toku kontroli NIK analiza 34 pozwoleń wodnoprawnych (31,8% ich ogółu) wykazała, że zostały one wydane prawidłowo, tj. z zachowaniem wymogów określonych w rozdziale 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 15, poz. 1229 ze zm.).
    W niewystarczającym natomiast zakresie Starostwo wywiązywało się z obowiązku dokonywania (co najmniej raz na 4 lata) przeglądu ustaleń pozwoleń wodnoprawnych na pobór wody lub wprowadzenie ścieków do wód i ziemi oraz realizacji tych pozwoleń, wymaganego art. 136 ust. 2 ustawy Prawo wodne. W badanym okresie, na 48 pozwoleń wodnoprawnych dotyczących poboru i odprowadzenia wód powierzchniowych i wprowadzenia ścieków do wód lub ziemi, sprawdzenia przestrzegania warunków ustalonych w decyzjach Starosty dokonano zaledwie w 1 przypadku. Zaznaczyć przy tym należy, że w planach kontroli Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa na lata 2002-2005 przyjęto przeprowadzenie ogółem 24 kontroli w przedmiocie związanym z pozwoleniami wodnoprawnymi, z czego faktycznie zrealizowano 3 kontrole.
  3. Starostwo posiadało aktualny podział śródlądowych wód powierzchniowych płynących na terenie Powiatu Giżyckiego na 33 obwody rybackie, ustanowiony rozporządzeniem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z 6 grudnia 2005 r.
    Posiadało też rozeznanie o 18 gatunkach ryb odławianych przez 13 użytkowników obwodów rybackich. Spośród ww. użytkowników, 3 z nich, tj. Gospodarstwo Rybackie w Giżycku Sp. z o.o. Piękna Góra, Polski Związek Wędkarski Zakład Rybacki w Węgorzewie oraz Gospodarstwo Rybackie "Mikołajki" Sp. z o.o. w Mikołajkach prowadziło gospodarkę rybacką na 84% powierzchni wód obwodów rybackich na terenie Powiatu Giżyckiego.

Przedstawiając powyższą ocenę i uwagi, Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Olsztynie wnosi o:

Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Olsztynie, na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy o NIK, oczekuje przedstawienia przez Pana Starostę w terminie 21 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia pokontrolnego, informacji o sposobie wykorzystania uwag i wykonania wniosku bądź o działaniach podjętych w celu realizacji wniosku lub przyczyn niepodjęcia takich działań.

Zgodnie z treścią art. 61 ust. 1 ustawy o NIK, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia pokontrolnego przysługuje Panu prawo zgłoszenia na piśmie do dyrektora Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Olsztynie umotywowanych zastrzeżeń w sprawie ocen, uwag i wniosku zawartego w tym wystąpieniu.

W razie zgłoszenia zastrzeżeń, zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o NIK, termin nadesłania informacji, o której mowa wyżej, wynosi 14 dni od daty otrzymania ostatecznej uchwały właściwej komisji NIK w sprawie ich rozstrzygnięcia.

  </