ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2011-01-31 13:55:30 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Dostęp do informacji publicznej

Informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ustawa o dostępie do informacji publicznej gwaratnują prawo dostępu do informacji publicznej.
Zasady i tryb udostępnienia informacji publicznej określa w/w Ustawa jak również rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Udostępnianie informacji publicznej

Udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:

  • ogłaszanie w Biuletynie Informacji Publicznej
  • wywieszanie informacji na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Giżycku;
  • udostępnienie materiałów dokumentujących posiedzenia organów kolegialnych w Biurze Rady Powiatu;
  • udostępnienie dokumentów na pisemny wniosek, złożony w Urzędzie
Dostęp do informacji publicznej nastepuje również w drodze wstępu na posiedzenia Rady Powiatu. O terminie, miejscu i porządku obrad zawiadamia się poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń Starostwa oraz na stronie internetowej.
Ograniczenie dostępu do informacji publicznej / wyłączenie jawności informacji publicznej

Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu:

  1. w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych;
  2. ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa w zakresie i w czasie, w jakim udostępnienie informacji:
    • osłabiłoby zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną Rzeczypospolitej Polskiej w procesie zawierania umowy międzynarodowej lub podejmowania decyzji przez Radę Europejską lub Radę Unii Europejskiej,
    • utrudniłoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych Rzeczypospolitej Polskiej lub Skarbu Państwa w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym
  3. ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcję publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługujacego im prawa.
 Nie można, z zastrzeżeniem pkt. 1, 2 i 3, ograniczać dostępu do informacji o sprawach rozstrzyganych w postępowaniu przed organami państwa, w szczególności w postępowaniu administracyjnym, karnym lub cywilnym, ze względu na ochronę interesu strony, jeżeli postępowanie dotyczy władz publicznych lub innych podmiotów wykonujacych zadania publiczne albo osób pełniących funkcje publiczne - w zakresie tych  zadań lub funkcji.

Ograniczenia dostępu do informacji w w/w sprawach nie naruszają prawa do informacji o organizacji i pracy organów prowadzących postępowania, w szczególności o czasie, trybie i miejscu oraz kolejności rozpatrywania spraw.
Podstawa prawna wyłączenia jawnosci informacji publicznej:
  1. Ustawa o ochronie informacji niejawnych;
  2. Ustawa o ochronie danych osobowych;
  3. Ustawa Kodeks pracy;
  4. Ustawa o statystyce publicznej;
  5. Ustawa Ordynacja podatkowa;
 
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej


Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek podmiotu zainteresowanego.
Jeżeli jednak informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, następuje to bez konieczności składania pisemnego wniosku.

POBIERZ WNIOSEK

 
Opłaty

Za udzielenie informacji publicznej mogą być pobierane opłaty, jeżeli będzie istniała konieczność poniesienia dodatkowych  kosztów związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji na formę wskazaną we wniosku. Wnioskodawca zostanie poinformowany o wysokości opłaty. (Art. 15 Ustawy o dostępie do informacji publicznej).
 
Termin załatwienia sprawy

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli informacja nie może być udostępniona w tym terminie, podmiot powiadamia wnioskodawcę o przyczynie opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację (w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od złożenia wniosku).
Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji w przypadku określonym w art. 14 ust. 2 w/w ustawy następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Odwołanie od dezyzji składa sie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty. Odwołanie od decyzji rozpoznaje się w ciągu 14 dni.
 Jednostka odpowiedzialna

Odpowiedzialnymi za udzielanie informacji są naczelnicy wydziałów lub wyznaczeni pracownicy.
Starosta wydaje decyzje o odmowie udostępnienia informacji.
« powrót do poprzedniej strony