ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Historia Powiatu Giżyckiego

Informacja ogłoszona dnia 2011-01-26 13:21:55 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

Ustawą z dnia 24 lipca 1998 roku o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału państwa z dniem 1 stycznia 1999 r. ustanowiono zasadniczy trójstopniowy podział terytorialny państwa na gminy, powiaty, województwa.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 roku w sprawie utworzenia powiatów powstało 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu, w tym między innymi Powiat Giżycki.

Powiat, jako lokalna wspólnota samorządowa rozpoczął wykonywanie okreslonych zadań przypisanych im ustawą samorzadową i ustawami szczególnymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, jako osoba prawna przy pomocy powiatowych jednostek organizacyjnych.

Jedną z jednostek organizacyjnych powiatu jest Starostwo Powiatowe wykonujące zadania określone w ustawie o samorządzie powiatowym i tzw. ustawach kompetencyjnych.

Organizację i zasady funkcjonowania urzędu okresla Regulamin Organizacyjny Starostwa uchwalony przez Radę Powiatu na wniosek Zarządu Powiatu. Starostwo, przede wszystkim, wykonuje okreslone zadania zlecone rządowe i własne na rzecz mieszkańców powiatu i innych podmiotów instytucjonalnych.

Z chwilą powstania Powiat Giżycki obejmował 10 jednostek samorządowych gminnych i w tych granicach funkcjonował do 31 grudnia 2001 roku.

Od 1 stycznia 2002 roku w wyniku korekty administracyjnego podziału kraju, z powiatu giżyckiego został wydzielony w całości powiat węgorzewski (gmina miejsko – wiejska Węgorzewo, gminy Pozezdrze i Budry) oraz w części gołdapski (gmina Banie Mazurskie).
Z przynależnych do powiatu w dn. 1 stycznia 1999 roku 10 gmin pozostało w nim 6 (miasto Gizycko, miejsko – wiejska gmina Ryn oraz gminy wiejskie Gizycko, Wydminy, Miłki i Kruklanki).

W dniu 10 listopada 1998 roku obyła się I Sesja Rady Powiatu w Giżycku, zwołana przez Przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Giżycku – Mirosława Kowalewskiego.

Pierwszym przewodniczącym Rady Powiatu I kadencji wybrany został Stefan Tadeusz Musiałek.

I Sesję Rady Powiatu otworzył Radny Senior Aleksander Kępka, który odebrał od wszystkich radnych ślubowanie następującej treści:
„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczpospolitej Polskiej”.

Urząd Starosty powierzono Panu Wacławowi Strażewiczowi, który w dniu 23 listopada 1998 roku osobiście odebrał z rąk Prezesa Rady Ministrów akt nominacji.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Giżycku
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Katarzyna Maciejczuk
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-01-24
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Katarzyna Maciejczuk
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-01-24 15:19:40
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Sławomir Maculewicz
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-01-26 13:21:55
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Sławomir Maculewicz
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2011-01-26 13:23:31
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2316 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony